Bize Ulaşın

Yeni Sürücü Belgeleri

Yeni Sürücü Belgeleri

Ülkemizde kullanılan sürücü belgeleri çok uzun süredir aynı formatta düzenleniyordu. Sürekli olarak aynı şekilde düzenlenen ve kullanılan ehliyetlerin yetersiz kaldığı düşünülünce daha şık ve kullanışlı bir tasarıma geçilmesine karar verildi.
Çıkarılan yasalar sonrasında yeni sürücü belgeleri kullanımımıza sunulmuş durumda. Tabi ki herkesin bir anda yeni ehliyetlerini alması mümkün olmuyor. Bu sebeple de ülkemizdeki tüm ehliyet sahiplerinin ehliyetlerini değiştirmesi için 2022 senesinin sonuna kadar süre tanınmış durumda.
Hali hazırda ehliyete sahip olan kişiler gerekli başvuruları gerçekleştirdikten sonra yeni ehliyetlerine kavuşuyorlar. Sürücü kursu ile yeni ehliyetlerini alan kişilere ise direkt olarak yeni ehliyetler veriliyor. Bu şekilde kısa süre içerisinde tüm ehliyetler yeni formuna kavuşmuş olacak.


Yeni Sürücü Belgelerinin Özellikleri Neler?


Yeni ehliyetlerini alacak olan kişiler bu ehliyetin ne gibi özellikleri olduğunu da merak ediyor. Aslına bakılırsa çok büyük değişiklikler olduğunu söylemek güç. Bakıldığında daha modern bir tasarıma sahip olduğu söylenebilir. En önemli özelliği ise yeni kurulacak olan sisteme uyum sağlayan manyetik özelliklere sahip olması.
Yeni sürücü belgesi artık dünyanın her yerinde geçerli bir belge haline geldi. İzmir ehliyet kursu başvurunuzu yapıp ehliyetlerinizi aldığınızda artık tüm dünyada geçerli bir ehliyete sahip olmuş olacaksınız. Yurtdışı gezilerinizde araç kiralama seçeneğini değerlendirirseniz hiçbir sorun yaşamadan araçları kullanabilirsiniz.


Yeni Sürücü Belgelerinde Hangi Bilgiler Yer Alıyor?


Yeni sürücü belgelerinin ön yüzünde biyometrik fotoğrafınız bulunmaktadır. Siyah beyaz renklerde olan bu fotoğrafın üzerinde bir hologram yer alıyor. Bu sayede ehliyetlerin kopyalanması ya da sahte ehliyetlerin basılması engellenmiş durumda.
Bilgiler kısmında ise isim, soyisim, doğum tarihi ve yeri, ehliyetin yenilendiği tarih, yenilendiği şehir, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve ehliyet sicil numarası yer alıyor. Bunlara ek olarak yeni ehliyetlerinizi alırken atmış olduğunuz imzanız da ehliyetlerin ön yüzünde bulunmakta.
Ehliyetlerin arka kısmında da bilgiler yer alırken büyük bir kısmı tablodan oluşuyor. Kütahya ehliyet kursu başvuruları sonrası hangi sınıfa ait ehliyet aldıysanız tablodan bu ehliyetin özelliklerini görebiliyorsunuz. Burada kullanabileceğiniz araçların tamamı ve bu ehliyet ile hangi tarihe kadar kullanabileceğiniz açık bir şekilde belirtilmiş.

Yeni Sürücü Belgeleri Nasıl Alınır?


Yeni sürücü belgelerinizi almak için bulunduğunuz şehirdeki nüfus müdürlüklerine başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu başvuruların öncesinde randevu almanız gerekli oluyor. Oluşabilecek olan yoğunluk bu şekilde düzenlenmekte.
Randevunuzu aldıktan sonra gerekli harç bedellerini internet üzerinden yatırabilirsiniz. Yeni ehliyetleri almak için 15 TL ücret ödemeniz gerekli. Bu ücretin 13 TL’si kart ücreti olarak belirtilirken kalan 2 TL Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na yaptığınız maaş olarak belirtiliyor.
Kayıt olduğunuz sürücü kursu sonrasında sınavlara girip ehliyetinizi almak istediğinizde yanınızda götürmeniz gereken belgeler de bulunmakta. Sağlık raporu, biyometrik fotoğraf ve bankadan yaptığınız ödemeye karşılık aldığınız dekontun yanınızda olması gerekli.