Bize Ulaşın
  • Ana Sayfa
  • EHLİYETİMİ KAYBETTİM NE YAPMALIYIM

EHLİYETİMİ KAYBETTİM NE YAPMALIYIM

Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Araç kullanmak için sürücülere verilen ve elde etmek için birçok aşamadan geçilen ehliyet aslında sadece bir belge niteliğindeki karttan ibarettir. Bu kart sizin araç kullanmanızın önünde bir engel olmadığını resmi kurumlarca teyit edilmiş kanıtıdır. Ama yetkili kişiler tarafından istenildiğinde beyan edilmemesi durumunda ise cezai işlem uygulanmaktadır.
Genellikle Türkiye’de birçok insan ehliyetinde hayatı boyunca birkaç kez kaybeder. Eskiden kaybedilen ehliyet yada kimlik gibi şeyleri çıkarmak çok zormuş. Hatta bazı kişilerin ağzından hırsızlığa maruz kaldıktan sonra bari ehliyeti, kimliği filan bıraksaydınız gibi bir ifade duyabilirdiniz.
Lakin artık kaybolan yada çalınan ehliyeti çıkarmak eskisi kadar zor değil.

Kaybolan yada çalınan ehliyet ile ilgili işleyen süreç

Öncelikle bu durumda olan kişilere geçmiş olsun diyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kaybolan yada çalınan ehliyet ile ilgili süreç şu şekilde işliyor; İlk olarak bulunduğunuz ilçedeki Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alınmalıdır. Bu randevu e-devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.
Randevu tarihi ve saatinde ise elinizde mutlaka kimlik belgeniz, sürücü olur sağlık raporunuz, 1 adet biyometrik fotoğrafınız, ilgili devlet bankası yada vergi dairesine yatırılması gereken kart ücretinizi gösteren dekont, zorunlu olmayan kan grubu kartınız, dilekçeniz ve parmak iziniz hazır olmalıdır.
Tüm bu konularla alakalı olarak bulunduğunuz ilçe Nüfus Müdürlüğü’nü arayarakta bilgi sahibi olabilirsiniz.
Burada sağlık raporunun mutlaka alınması gerektiğini söylememiz gerekiyor. Yani isterseniz kaybettiğiniz ehliyeti 1 ay önce almış olun yine de sağlık raporunuz olmadan işleminiz sonuçlanamıyor.
Sağlık raporunu almak içinse e devlet sisteminden sürücü raporu beyan formu doldurulmalıdır. Bu formu doldurduktan sonra ister aile hekimi isterseniz de üniversite hastanesi yada eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Gerekli muayeneden sonra sağlık raporunu teslim alabilirsiniz.

Ehliyet Kaybetmenin Cezası

Malum olduğu üzere devlet tarafından verilen ve kıymetli kağıt olarak geçen ehliyetini kaybedenler için bir cezai işlem söz konusudur. Bu konuda yeni tip ehliyetini kaybedenlerden 200 TL değeli kağıt ve 37 TL’de vakıf bedeli olmak üzere 237 TL tahsil edilmektedir.
Eski tip ehliyetini kaybetmiş olan vatandaşlar ise 13 TL değerli kağıt ve 2 TL hizmet ücreti ödeyerek ehliyetini alabilir.
Bu bedeller dönem dönem güncellenmektedir. İhtiyaç duyulduğunda güncel rakamların araştırılması tavsiye edilir.
Bu bedel ilgili devlet bankaları üzerinden yatırılabilir.
Yeni Ehliyet Kısa Sürede Ulaşır
Genellikle kaybedilen ehliyetler için Nüfus Müdürlüklerine yapılan başvurular 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde sonuçlanır. Ehliyet verilen adrese PTT aracılığıyla gönderilir. Ehliyet gibi değerli kağıt türünden belgelere dikkat edilmesi büyük önem arz etmektedir. Zira bu tip belgelerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi gibi bir ihtimalde söz konusudur.
Artık her ne kadar kaybedilen yada çalınan ehliyeti yeniden temin etmek kolay olsa da yine de alınacak tedbirler herkesin yararına olacaktır.