Bize Ulaşın
  • Ana Sayfa
  • Geçmiş Dönemlerdeki Sınav Sorularıyla Sınavlara Hazırlanabilir Miyim?

Geçmiş Dönemlerdeki Sınav Sorularıyla Sınavlara Hazırlanabilir Miyim?

Geçmiş Dönemlerdeki Sınav Sorularıyla Sınavlara Hazırlanabilir Miyim?

Malum olduğu üzere Türkiye’de ve dünya genelindeki birçok ülkede araç kullanabilmek için resmi kurumlar tarafından verilen bir belge niteliğindeki ehliyet alınması gerekiyor. Bu belgeyi temin edebilmek için ilk gereken şey bir sürücü kursu ile anlaşarak kayıt yaptırmaktır.
Bu konuda birçok kurs tarafından uzman kadrolarla eğitim desteği verilmektedir. Genellikle öğrenci kayıt için gerekli belgeleri teslim edip kayıt ücretini yatırdıktan sonra materyallerde sürücü kursu tarafından teslim ediliyor.

Ehliyet Alma Süreci

Ehliyet alma süreci yukarıda da belirttiğimiz gibi kayıt ile başlayan bir süreçtir. Kayıt yaptırmanın ardından ise eğitim süreçleriyle alakalı olarak kurs tarafından bilgi paylaşılıyor. Uygun tarihlerde eğitimlere katılım sağlanması sayesinde yazılı sınava da büyük oranda hazırlanılmış oluyor.
Yazılı sınavdan en az 70 puan alan yani 50 sorudan 35’ini doğru cevaplayan her sürücü adayı direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Sınavı geçemeyenler ise yazılı sınavda istenilen puanı tutturana kadar sınava girmeye devam ediyor.
Direksiyon sınavında ise herhangi bir puan istenilmiyor. Sadece sağlanması istenilen bazı sürüş kriterleri söz konusudur. Bu kriterleri sağlayan tüm adayların ehliyet alması kesinleşmiş oluyor.
Genellikle direksiyon sınavında araba ile kalkış, yokuş yukarı çıkış, park etme, ani fren ve L parkı gibi hususlara dikkat ediliyor.
Direksiyon sınavına en fazla dört kez girilebiliyor. Eğer tüm girişlerde başarı sağlanamazsa bu durumda sürücü adayı tekrar en baştan yani yazılı sınavdan başlıyor.
Aynı zamanda geçilemeyen her direksiyon sınavının ardından bir sonraki sınavda sınav ücretinde artış oluyor.

Geçmiş Dönemdeki Sınav Soruları İle Yazılı Sınava Hazırlanma

Yazılı sınav, ehliyet alabilmek için aşılması gereken ilk eşiktir. Bu eşiği en az 70 puan alarak geçen sürücü adaylarının bir sonraki aşama olan direksiyon sınavını geçmeleri mümkündür.
İşte bu noktada sürücü kursu seçimi büyük önem taşıyor. Zira kurslarda verilen eğitimler, yazılı sınavlarında kazanılmasında büyük rol oynuyor. Çünkü burada kilit cevaplar ve olası sorularla alakalı da geniş kapsamlı bilgi veriliyor. Sürücü kursu kaydı yaptırmadan önce mutlaka araştırma yapmanız tavsiye edilir. Kursun yazılı ve direksiyon sınavlarındaki başarısı 1 yıl içerisinde ne kadar öğrenciye ehliyet kazandırdığı ile doğru orantılıdır.
Yazılı sınavlara girmeden önce tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de çıkmış sınav sorularını çözmektir. Genellikle aynı kalıptaki sorular adaylara yöneltilmektedir.
Aynı kalıptaki soruların cevaplarını da kolay bir şekilde bularak sınavı başaran kişilerin sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Tüm çalışma sistemini çıkmış sorular üzerine kurmamak gerekiyor. Zira sınav içeriğinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredatı değiştirme hakkı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle çıkmış sorular bir çalışma alternatifi olsa da asıl odak noktası mutlaka konuları sürücü kursu tarafından verilen eğitimlerde dikkatli bir şekilde dinlemektir. Kurs tarafından yapılan deneme sınavları ile de kişi kendisini test etme imkanı bulur.