Bize Ulaşın
  • Ana Sayfa
  • Geçmiş Dönemdeki Sınav Soruları İle Sınava Hazırlanabilir miyim?

Geçmiş Dönemdeki Sınav Soruları İle Sınava Hazırlanabilir miyim?

Geçmiş Dönemdeki Sınav Soruları İle Sınava Hazırlanabilir miyim?


Ehliyet alabilmek için herkes direksiyon sınavında başarıya ulaşmayı hedefler. Ancak ehliyet sınavı iki farklı aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak adayların teorik sınava girmesi ve burada başarılı olması gerekir. Aksi halde direksiyon sınavına girilmesi ya da burada başarılı olunması herhangi bir anlam ifade etmez.
Adaylar sürücü kursu kayıtlarını gerçekleştirdikten sonra 34 saatlik kursa katılmalıdır. Bu kurslarda sınavda çıkacak olan teorik bilgiler adaylara aktarılır ve bu şekilde sınavda başarılı olmaları sağlanmaktadır.
Adaylara kaynak olması için bir kitap da verilir ve içerisinde konu anlatımları bulunur. Bunun yanında geçmiş dönemdeki sınav soruları da yer almaktadır. Genellikle adaylar yalnızca geçmiş dönemdeki sınav sorularına çalışarak başarılı olup olamayacaklarını sorgularlar.

Yalnızca Geçmiş Dönem Sorularını Çözmek Yeterli Olur mu?


Ehliyet almak için İzmir ehliyet kursu arayışına girdikten sonra dilediğiniz bir kursta karar kılarsınız. Bunun sonrasında uzun süreli eğitimler verilecektir. Eğitimlere katılmadan ya da katılmanıza rağmen önemsemeden yalnızca geçmiş dönemde çıkmış sorulara çalışıp sınavı geçebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bunun doğruluğunu savunmak çok mümkün değildir.
Her ne kadar trafik ya da ilk yardım konusunda bilgi sahibi olduğunuzu düşünseniz de araçların motor kısımları konusunda bilginiz olmaz. Eğer bu konuya özel ilgili olsanız dahi diğer konularda bilmediğiniz birçok farklı etmen söz konusu olacaktır.
Geçmiş dönemde çıkan sorular ile sınava çalışmak oldukça yararlıdır. Ancak bunun öncesinde konu anlatımlarının okunması ve derslere düzenli olarak katılım gösterilmesi gereklidir.

Geçmiş Dönemdeki Sınav Soruları Yeni Sınavda Çıkıyor mu?
Ehliyet sınavı için insanlara verilen eğitimler standarttır. Müfredat yıldan yıla değişiklik göstermez. Trafik ya da ilkyardım kuralları genellikle değişikliğe uğramamaktadır. Bunun yanı sıra araçların motorlarındaki teknoloji değişse de temelde aynı tarzda motorlar söz konusu olacaktır.
Sınava çalışırken Kütahya ehliyet kursu kaydınız sayesinde eğitimlere girerseniz gerekli bilgilerin tamamını öğrenebilirsiniz. Böyle bir durumda hangi konuların çıkıp hangilerinin çıkmayacağı konusunda bir endişeniz de olmaz.
Geçmiş dönemde çıkan soruları çalıştığınızda yeni dönemdeki sorular için büyük tüyolar verebilir. Genellikle aynı sorular direkt olarak yer almaz. Ancak küçük farklarla benzer bilgilerin sorulduğu da bir gerçektir.

Geçmiş Dönemdeki Sınav Sorularına Çalışmanın Faydaları Nelerdir?


Ehliyet sınavına çalışırken sürücü kursu tarafından verilen kitapların içerisinde yer alan sınav sorularını çözerseniz sınava karşınıza çıkacak olan soru tarzını görmüş olursunuz. Ne kadar bilgiye ne kadar mantığa dayalı olduğu bu şekilde anlaşılabilecektir.
Soruları çözerek zamanınızı en iyi şekilde kontrol etmeyi de öğreneceksiniz. Kendinizi deneyerek sınav süresinin içerisinde yeterli miktarda soruyu çözüp çözemediğinize bakabilirsiniz. Böylece daha hızlanmanız gerekiyorsa bunu fark edeceksiniz.
Son olarak sınavlarda benzer bilgiler talep edildiğinden sorular küçük değişiklikler ile karşınıza çıkabilir. Geçmiş dönem soruları sizlere rehber olacaktır.