Bize Ulaşın

B SINIFI OTOMATİK VİTES

B Sınıfı Otomatik Vites Ehliyet

Otomobillerin şanzımanları farklı özelliklere sahip olsa da otomatik ve manuel olmak üzere iki ana grupta incelenmektedir. Araçların daha konforlu bir sürüş sunmak amacıyla ortaya çıkardıkları teknolojiler vites çeşitliliğinin arttırsa da temelde bu iki kategorinin varlığından bahsedilir.
Otomatik vites araçlar her zaman daha yüksek bir konfor ve kolay kullanım sunan araçlardır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde birçok insan otomatik vitesli araçları tercih eder. Kadınlarda da otomatik vites tercihi her zaman üst seviyede olmaktadır.
Tercihini otomatik vitesten yana kullanan kişilerin artık manuel vitesi araç ehliyeti almasına gerek olmuyor. Sürücü kursu kayıtları sonrasında otomatik vites otomobil ehliyeti almak mümkün.

B Sınıfı Otomatik Vites Ehliyeti Neden Tercih Edilir?

İnsanlar hayatları boyunca otomatik vites araç kullanmayı düşünüyorlarsa ve manuel vitesli araçları kullanamamayı kabul ediyorlarsa otomatik vites ehliyeti alabilirler. Bu hakkın insanlara tanınması çok önemlidir. Aksi halde insanlar tercih etmemelerine rağmen manuel vites eğitimi almak zorunda kalacaktır.
Otomatik vitesli araçları tercih eden kişiler için manuel vitesli araçları kullanmak bir külfet olarak görülür. Bu sebeple de İzmir ehliyet kursu kayıtları yapıldıktan sonra insanlar manuel araçlarla sınavlara hazırlandıklarında ve sınavlara giriş yaptıklarında çok zorlanırlar.
Otomatik vitesli araçlar için özel olarak hazırlanan eğitimler çok daha rahat olacaktır. İnsanlar kendi istedikleri tarzdaki araçları kullanarak ehliyetlerini alma avantajını elde ederler.

B Sınıfı Otomatik Vites Ehliyeti Alan Kişiler Manuel Araç Kullanamaz mı?

Sürücü adayları ehliyet için kurslara ve sonrasında sınavlara kayıt olurken B sınıfı otomatik vitesli araçlar için kayıt yaptırırlarsa manuel vitesli araçları kullanmalarına izin verilmeyecektir. Sürücü kursu içerisinde aldıkları direksiyon eğitimlerinde her zaman otomatik vitesli araçlar tercih edilir.
Direksiyon eğitimlerini otomatik vitesli araçlarla alan kişiler sınavlarında da aynı tarzda araçları kullanırlar. Sınavda başarılı olmalarının ardından B sınıf ehliyet almalarına izin verilecektir. Ancak otomatik vitesli araçlarda sınava girildiği ve bu araçlar kullanıldığından ehliyetlerinde yalnızca bu araçları kullanabilecekleri dair bir ibare yazar.
Eğer ki insanlar ileride manuel vites araçları da kullanmayı düşünürlerse yapacakları başvurular ile ehliyetlerini manuel vites araçları da kullanabilecekleri şekle getirebilirler.

B Sınıfı Otomatik Vitesi Ehliyeti Nasıl Manuel Vites Ehliyetine Çevrilir?

Geçmiş yıllarda otomatik vites ehliyetini tercih eden kişiler sonrasında bu kararlarından dönerlerse tekrar Kütahya ehliyet kursu başvurularını yapmak zorunda olacaklardır. Ancak trafik ya da motor eğitimi almalarına gerek olmaz. Bu konularda sınava tekrar girmeyeceklerdir.
Ehliyet kurslarında yalnızca manuel araçlar ile direksiyon eğitimleri verilmektedir. Verilen bu eğitimlerin ardından manuel vitesli araçlar ile sınava girilir ve yeterli puan alınırsa ehliyete hak kazanılır. Emniyet müdürlüklerine gidilerek ehliyet değişimi için başvurunun yapılması gerekecektir. Böylece ehliyetler manuel araçları da kapsayan şekle sokulabilir.