Bize Ulaşın

A-A1-A2

A2 Sınıfı Ehliyet

Günümüzde A2 sınıfı ehliyet almak isteye pek çok genç ve yetişkin sürücü adayı bulunmaktadır. Motor tutkunu olan ve motor ile seyahat etmek isteyenlerin tercihi olan A2 sınıfı ehliyet ile özellikle gençler belirli bir sınıra kadar motosiklet kullanabilir. Yetişkinler genellikle A sınıfı bir motosiklet ehliyeti alırken yaşı daha genç olanlar ve erkenden ehliyet sahibi olmak isteyenler A2 sınıfı ehliyete başvurmaktadır.
A2 sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen ve uygulamalı sınavda hata yapmak istemeyen sürücü adayları profesyonel hocalardan en iyi dersi almak ister. Dumlupınar Sürücü Kursu, sağladığı üstün hizmet ve yüksek başarı oranı ile sürücü adaylarını ilk uygulamalı sınavda ehliyet sahibi yapıyor.


A2 Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi Araçlar Kullanılır?

A2 sınıfı ehliyet, 35 KW seviyesine kadar olan en fazla 3 tekerlekli motosikletler için geçerli bir ehliyet olmaktadır. A2 ehliyete sahip olmak isteyen bir sürücü en az 18 yaşında olmalıdır. A2 ehliyeti alan bir kişi M ve A1 sınıfı araçları da kullanabilmektedir.
A2 Sınıfı Ehliyet için Hangi Belgeler Gerekiyor?
A2 sınıfı bir ehliyet almak için gereken birçok belge bulunmaktadır. Bu belgeler kimlik fotokopisi, öğrenim belgesi veya diploma, adli sicil kaydı, sağlık raporu, var ise sürücü belgesi veya fotokopisi, son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve 18 yaşını doldurmamış bir sürücü adayı ise velisi ile birlikte gidip muvafakatname vermesi gerekiyor. Bu belgeler sonrasında sürücü adayı artık ödeme için hazır duruma gelmektedir.


A2 Sınıfı Ehliyet Alma Süreci Nasıl Devam Eder?

A2 sınıfı bir ehliyet için gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra diğer sınıflarda olduğu gibi bu sınıfta da teorik ve uygulamalı eğitimler yapılmaktadır. İlk olarak teorik sınava giren sürücü adayları bu sınavı başarılı bir şekilde geçtiklerinde uygulamalı sınava geçiş yapar. Uygulamalı sınavı geçen adaylar ehliyet almaya hak kazanır.


Diğer Motor Sınıfları

M ve A1 sınıfından sonra alınan A2 ehliyetine kavuşan sürücüler, bundan sonraki aşamada A ve B1 sınıflarına başvurarak motor ehliyetlerini yükseltebilirler. A sınıfı bir motor ehliyeti 35 KW ve üzeri motosikletleri kapsarken aynı zamanda M, A1 ve A2 sınıflarını da kapsamaktadır. Bu ehliyete sahip olmak isteyen sürücüler en az 20 yaşında olmalıdır. A sınıfı bir ehliyetin deneyim şartı 24 yaş veya 2 yıllık bir A2 sınıfı ehliyet sahibi olmaktır. B1 sınıfı ehliyet almak isteyen bir sürücü ise 4 tekerlekli bir motor sürebilirken bu ehliyet sınıfında yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. B1 sınıfı M sınıfını da kapsar.
En iyi motorlara sahip olmak ve daha tecrübeli bir sürücü olmak için Kütahya ve İzmir ilinde bulunan sürücü kursumuza başvurarak deneyimli bir motor sürücüsü olun.